2007 Bütçesi’nin görüşmelerinde, CHP lideri Baykal, ”Başörtüsü saçları örten bir örtüdür. Başörtüsü eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez” derken, tepkiler üzerine ‘Yanlış anlaşıldım’ dedi.CHP Genel Başkanı Baykal, eskiden işadamları, devlet adamlarının eşlerine hediye veriyor diye şikayet edildiğini, şimdi ise işadamlarının siyaset adamlarına “haraç” verdiğini ifade ederken, “Oferler hakkında İsrail’deki bir gazete ‘Oferler gittikleri ülkede hükümetleri maymuna çevirir’ diyordu. Şimdi Türkiye’de İstanbul’un mimari düzenine belediye değil Oferler, Arap şeyhleri karar veriyor” dedi.Başörtüsünün sadece saçları örten bir örtü olduğunu kaydeden Baykal, “Başörtüsü eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez” dedi.SÖZLERİM GERÇEKLERİ VE İNANCIMI AÇIKÇA ORTAYA KOYMAKTADIR

Baykal’ın bu sözleri üzerine AKP milletvekilleri tepki gösterdi. AKP’liler masalara vurarak Baykal’ı protesto ederken, oturumu yöneten Başkanvekili İsmail Alptekin, “Sayın Baykal, siz deneyimli bir siyaset adamısınız ve genel başkansınız. Son cümlenizi geri alın” diye müdahale etti.

Baykal’da “neden son sözüm?” diye sorunca Alptekin, “O sözünüzün açıklanması lazım” diye konuştu. Bunun üzerine Baykal, “Çok açık. Sözlerim gerçekleri ve inancımı açıkça ortaya koymaktadır” yanıtını verdi. AKP sıralarından Baykal’a yönelik tepkilerin sürmesi üzerine İsmail Alptekin oturuma 5 dakika ara verdi.

Verilen aranın ardından konuşmasına devam eden Baykal, “Herhalde parlamentodaki görüşmenin duygusal gerilim ortamı içinde benim söylediğim sözü bazı arkadaşlarımız ya yanlış anladılar ya çarpıttılar. Bir duygusal tepki ve birikim içinde parlamento görüşmeleri tıkanmak durumunda kaldı” dedi. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

SÖZLERİM HANIMEFENDİYE YÖNELİK BİR SAYGISIZLIK İÇERMİYOR

Bir defa şunu herkesin bilmesini isterim. Ben siyasi tartışmalara ailenin, eşlerin herhangi bir şekilde karıştırılmasını kesinlikle reddeden bir anlayış içindeyim. Ailenin, eşlerin karıştırılmasından şahsen rencide olurum, bunu çok yakışıksız, ayıp sayarım, bütün yaşamım boyunca insanların eşlerinin, ailelerinin siyasete karıştırılmasına karşı çıktım ve bu anlayışımı şu anda da bozmam, bundan sonra da bozmam mümkün değildir. Benim sözlerim sayın başbakanın anlayışı, kişiliği ve onun siyaset anlayışına ilişkindir. Kendi anlayışımı ifade ettim, bunun dışında ailevi bir tartışmaya dönüştürmem kesinlikle kabul edebileceğim bir şey değildir.

Ben kimsenin eşinin başörtüsüyle meşgul değilim ben cumhurbaşkanı olacak insanın zihninin içiyle meşgulüm. ‘Eşlerin başörtüsü ayrı bir iştir, o siyasetçinin ayıbını örtmez’ dedim. Benim sözlerim kimsenin eşine, sayın hanımefendiye yönelik bir saygısızlık içermiyor, bunu net bir şekilde ifade ediyorum.”

Baykal, bir insanın başbakan olması cumhurbaşkanı olması için şart olmadığını, ama anayasaya inanması, halkına, vatandaşlarına, anayasal kurumlara karşı nazik, sevecen bir tutum içinde olmasının şart olduğunu kaydederken, “Bu şartı yerine getirmeden biz partizanca, kişisel baskılarla bu önemli seçimi, önünü, ardını, sonunu düşünmeden sonuçlandırırsak anayasadaki yeminimize ihanet etmiş oluruz. Bunu kimse söylememişti demeyin ben şimdi söylüyorum” diye konuştu.

AA

Reklamlar