BIR CHP LI MILLETVEKILININ TURBAN YORUMU
CHP Istanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel, egitimin önünde hiçbir engelin kabul edilemez oldugunu belirterek, basörtüsünün serbest birakilmasini istedi. Vakit’e konusan Zeynep Damla Gürel; egitimde firsat esitligi, basörtüsü yasagi, CHP’nin soruna bakisi gibi konularda çarpici açiklamalarda bulundu. Türkiye’de belirgin bir cinsiyet ayrimciligi yasandigini, bunun en fazla görüldügü alanlardan birisinin de egitim oldugunu anlatan Gürel, “Dünya Ekonomik Forumu’nun geçtigimiz hafta yaptigi açiklamada, kadin haklari siralamasinda Türkiye 58 ülke içerisinde 57′nci oldu. Bu nedenle kadin erkek esitsizligi konusunda asacak çok engelimiz var. Bana göre; ekonomiden egitime, sosyal hayatta yer almadan kültürel faaliyetlere kadar öncelikle temsildeki cinsiyet esitsizligini ortadan kaldirmak gerekiyor” diye konustu. CHP Istanbul Milletvekili Gürel, egitimde firsat esitliginden söz ederken basörtüsünün gündeme geldigini belirterek, söyle konustu:
BASÖRTÜSÜNÜ SEÇTIYSE,
TERCIHINE SAYGI GÖSTERMELIYIZ
“Basörtüsü toplumsal bir sorun. Türkiye bu sorunu mutlaka çözmek, üstesinden gelmek zorunda. Fakat söyle düsünüyorum: Konuyu, salt basörtüsü olarak ele almayalim. Bugün gelinen noktada bir kamplasma olusmus durumda. Inanç özgürlügünün Allah’la insan arasinda olan ve insanin inançlariyla dogru orantili olan bir konu. Türkiye; siyahla beyazin sevildigi, gri tonlardan ise kaçinilan, uzlasma kültürüne soguk bir ülke. Onun için konuyu genel özgürlükler kapsaminda ele almali, böyle degerlendirmeliyiz. Eger inanç özgürlügünden yanaysak, din egitimi vermek istiyorsak, bunu esit önemde, esit firsatlarda saglamaliyiz. Matematigini, fizigini, cografyasini ne kadar ögreniyorsa, dinini de o kadar ögrenmelidir. Belli bir yasta da genç kizlarimiz kendi tercihlerini kullanarak basörtüsü takmayi seçiyorlarsa, bunu seçmede de özgür olmalilar. Ama egitimi kesinlikle esit sartlar altinda verebilmeliyiz. Firsat esitligi olusturulmali, belli egitimleri alip, belli yaslara gelince de insanlarin kendi tercihlerini yapmalari engellenmemeli. Biz su an sorunun sonucunu çözmeye çalisiyoruz. Bu kizlar büyümüsler, üniversiteye gelmisler ve belli sikintilar yasiyorlar. Halbuki çocuklarimizi esit sartlarda egitmek zorundayiz. Ülke olarak buna mecburuz. Ama bu arada yas derken, bir yas telaffuz edip ben de yeni bir tartisma baslatmak istemem. Bu ele alinir, tartisilir, uzlasilir, o ayri.”
HAYDI OKULA KAMPANYALARI
CIDDI OLMALI
Türkiye’nin pek çok egitim kampanyasini yürütmeye çalistigini belirten Gürel, “Haydi Kizlar Okula kampanyalari var, Sayin Cumhurbaskanimizin esinin yürüttügü kampanyalar var. Fakat bunlar yönetilirken herkese her türlü egitim imkânini saglayalim. Özgürlükleri, haklari konusurken her taraftakileri konusmamiz lazim. Her insanin egitim almaya özgürlügü de var, hakki da var. Yönetenler olarak bizler de bu hakki vermekle yükümlüyüz. Çünkü kadinin egitimi demek; çocuklarin, dolayisiyla tüm toplumun egitilmesi demek” dedi.
Zeynep Damla Gürel, Türkiye’de her ailenin çocugunun egitimi için fedakârlik etmeye hazir oldugunu da belirterek, “Biz ciddi, saglikli, hakikaten samimi egitim seferberlikleri baslatalim. Bu kadar genç nüfusu olan bir ülkenin dünya standartlariyla mücadele edecek neslini yetistirmek için ciddi bir egitim seferberligi baslatalim. Egitimde, özellikle kiz çocuklarinda sürekliligi saglayamiyoruz. Bunlari saglayalim. Eger özgürlük ortami içinde firsat esitliklerini saglarsak, zaman içinde örtü sorunu da çözülecektir. Bunu yapmazsak yillar geçer, mesele uzar, hepimiz yipraniriz” dedi.
CHP’DE DE BASÖRTÜLÜLER VAR
CHP Istanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel, kendi yasantisi içinde çok özel, samimi oldugu bir arkadasi olmadigini anlatarak, “Ama tabii siyasetin içinde oldugum için pek çok türbanli ile birlikte oluyorum, konusuyorum. Bizim partimiz içinde de pek çok basörtülü var, bazen grup toplantimiza da geliyorlar, partimizin üyesi olanlar var. Kendileriyle karsilikli saygi içerisinde iliskilerimiz sürüyor” diye konustu. Bu görüslerini parti içerisinde tartistiklarini belirten Gürel, sözlerini söyle sürdürdü:
“Bence sosyal demokrasinin temel ilkelerinden birisi özgürlük, digeri esitlik, bir digeri de demokrasi. Zaman zaman elestirildigim de oluyor. Belki yasimin biraz daha genç olmasi nedeniyle de, ruhumda özgürlügü benimsemis olmam nedeniyle kendi eylem ve söylemlerime dogal olarak bunu yansitiyorum. Suna inaniyorum: Sosyal demokrasi çok genis bir yelpaze, biraz farkli kanatlar içerisinde olunabilir. Farkliliklar, partiye zenginlik katan unsurlar olmali. Farkliliklari yok etme felsefesinden uzaklasip, onlarin zenginlik kattigi felsefesine geçmek lazim. Ancak böylece güçlenebilir, partimizi de iktidara tasiyabiliriz. O yüzden bunun mücadelesini veriyoruz” dedi

Reklamlar