Erkeklerin hepsi korkuyorlar, bu iş de bize düştü…
Sana düşmezdi karanlık çağda karanlıklara yumruk sıkmak. Bileğine yakışmazdı çelik kelepçeler. Ama sana düştü. Hüseyin’siz çağda, acılar içinde mücadele etmek. Sana düştü.

……………………….. …………

Filiz Beyaz ve Havva Gülveren, 29 Temmuz Çarşamba günü Konya’da bir trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. İslam’a gönül vermiş  mücadeleci bu iki genç kız,ölüme de birlikte gittiler. Filiz Beyaz eğer -elleri kelepçeli olarak iki jandarma arasında sınava götürülme görüntüleri medyada yer almasaydı- belki de bu kadar tanınmayacak unutulup gidecekti…

****
Onlar Kuran İçin Yaşadı

Filiz Beyaz ve Havva Gülveren, 29 Temmuz Çarşamba günü Konya’da bir trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. İslam’a gönül vermiş  mücadeleci bu iki genç kız, ölüme de birlikte gittiler.

Hayatlarında devamlı iyiyi, doğruyu ve güzeli yaşadılar; başkalarını da yaşatmak için, bu kısa ömürlerinde uzun bir mücadele verdiler. Her fani gibi onlar da, bir trafik kazası ile vefat ettiler. Ömürlerinin sonuna kadar başörtüsü için verdikleri mücadele unutulmayacak. Mekanları cennet olsun.

Filiz Beyaz, İstanbul Üsküdar doğumlu. Orta öğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde başarıyla bitirir. 1995’te Konya Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğini kazanır. İslam’la tanışması bu yıllara rastlar. Müslüman olmadan önce solcu bir dünya görüşüne sahiptir. O zaman da aktif ve araştırmacıdır. Hidayetine, bir rüyanın vesile olduğunu söylerdi; ama bu rüyayı hiç anlatmamıştır. Çok samimi idi. Mücadeleciydi.
             
Filiz Beyaz eğer -elleri kelepçeli olarak iki jandarma arasında sınava götürülme görüntüleri medyada yer almasaydı- belki de bu kadar tanınmayacak unutulup gidecekti. O, hep en ön saflarda mücadele verdi. Konya’da başörtü eylemlerinin ve İslami mücadelenin sembolüydü. O,hiçbir zaman okuduğu okulu amaç edinmemiş ve istikbal kaygılarıyla taviz vermek gibi bir zillete düşmemişti. Konyalı, O’nu, Hüseyin’siz çağın Zeyneb’i olarak tanımıştı. Bir Müslüman olarak üzerine düşen hiçbir problemden kaçmamış hiçbir gerçeğe gözlerini kapamamıştır.  Havva gülveren,1969 Konya doğumlu. İslam’a gönül vermiş, mücadeleci, özellikle ünirvesiteli öğrencilerin “Havva ablası”idi. Konya’da kimsesizler yurdunda sevilen bir müdireydi.Görev yaptığı yurtta,kimsesiz ve özürlü çocukların çamaşırlarını yıkayacak kadar yüreği sevgiyle dolu güzel bir insandı.
                   
29Temmuz Çarşamba günü Konya’da bir trafik kazasında Filiz Beyaz ve onun”ablam, biricik dert ortağım”dediği Havva Gülveren hayatlarını kaybettiler. Filiz Beyaz ve Havva Gülveren hayatta birlikteydiler; ölüme de birlikte gittiler. Artık ayrılmayacaklar…

Zeynep Erdoğan

****

 Mahmut Uysal (Havva Gülveren Hanım’ın nişanlısı) :

 Ve bizler dava arkadaşları olarak; bu iki güzel insanı, Filiz Beyaz ve Havva Gülveren’i hiç unutmayacağız. Şu anda üniversite kapılarında başörtüsü veren tüm bacılarımıza, Allah’tan sabır ve yardım diliyoruz. 24/9/98 Perşembe günü, Konya’da Alaaddin Caddesi’nde bir bacımızı ağlarken gördük. Yanına yaklaşıp, yardım etmek istedik ve niçin ağladığını sorduk.O da, ”Ben İlahıyat Fakültesi’nde öğrenciyim ve okuldan geliyorum.Okul idaresi bizden başı açık resim istedi,bunu biliyorsunuz.Ben buna ağlamıyorum. Resim için bile olsa, bazı arkadaşlarımız o kadar kolay başını açtı ki,işte ben buna ağlıyorum” diye,cevap verdi.

Bizler;zalim zulme doymaz diyor ve tüm Müslüman kardeşlerimizi,Mekke’de müşriklerin amborgosuna onurluca direnip;bu onurlu mücadeleyi kazanan sahabenin kutlu direnişine davet ediyoruz.

****

Cezaevinden Sesleniş

Tutuklu olduğu cezaevinden şöyle sesleniyordu Filiz Beyaz; ”Asra yemin olsun ki; insan şüphesiz ziyandadır. Ancak iman edip, Salih amel işleyenler, hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır. ”Hak,Allah’ın en güzel isimlerinden birisidir.İnsan ise biziz.İnsan hakları, Allah’ın insan olmamız dolayısıyla tüm insanlara bahşettiği haklardır.

Allah’ın arzında biz düzelticileriz diyerek bozgunculuk yapanlar, bizleri haklarımızdan mahrum etmeye çalışmakta, dayatmalarla egemenlik alanlarını genişletmek istemektedirler. Mazlumların ve mustazafların onurlu direnişi, onlara bu imkanı vermeyecektir.”

Filiz Beyaz   Konya E- Tipi Cezaevi

FİLİSTİN

Ölesiye sevdalıyım Filistin mücadelesine
Bir yol bulsam da gitsem
Filistin diyarına
Özlüyorum
Ben yokum orda
Duyuyor musun Filistin
Bir taşta bana bırakın
Beni de katın aranıza
Yemin ediyorum
Gerekirse bulaşığınızı yıkar
Elbiselerinizi temizler
Yerleri silerim
Ne olur beni de katın aranıza
Dağlara çıkar
Ellerimle kırarım dağları
Taş toplarım size
Sinem ağlıyor.
Mücadelenizde ben yokum diye
Utanırım bakamam size
Sizde yokluk içinde mücadele
Bizde varlık içinde sefillik
Filistin biliyor musun
Mücadelenin olmadığı yer sefilliktir
Biliyorsun değil mi Filistin
Mücadelen boşuna değil
Bir isteğim var Filistin
Allah izin verirse
Ne olur Filistin beni de aranıza katın

Filiz Beyaz – 09 . 07. 1998

 

Reklamlar