TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda, subayların harp akademilerine kabulünde “eşlerin tutum ve davranışlarının” da etkili olduğu hükmünü içeren madde, CHP ve AKP milletvekilleri arasında tartışmaya neden olurken, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bu maddenin yıllardır uygulandığını söyledi. 

——————————————————————————–
 
(ANKA)- TBMM milli Eğitim Komisyonu’nda CHP ve AKP milletvekilleri arasında yaşanan tartışmaya karşın kabul edilen düzenlemeye göre, subayların harp akademilerine kabulünde “eşlerin tutum ve davranışları” da etkili olacak. Buna göre, eşi türbanlı olanlara kurmaylık yolu kapanmış olacak.
Harp Akademileri Komutanlığı’nın görevlerine, komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimini ekleyen yasa tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı, Harp Akademileri Komutanlığı’na bağlı olan Askeri Bilimler Araştırma Merkezi Başkanlığı’nın, 2003 yılında kurulan enstitülerin araştırma geliştirme faaliyetlerindeki etkinliğinin artırılması amacıyla, Harp Akademileri Komutanlığı’na bağlı olmaktan çıkarılıp, enstitülerin bünyesine alınmasını öngörüyor. Komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine, kurmay subaylar hariç kaynak gözetmeksizin tüm subaylar, TSK Personel Yasası gereğince astsubaylıktan subay olanlardan en az 4 yıl süreli fakülte ve yüksekokul bitirenler ile sözleşmeli subaylardan muvazzaf subaylığa geçenler katılabilecek. Personele, komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimi uzaktan eğitim final sınavına katılması için ilk müracaat hakkının başladığı yıldan itibaren birbirini takip eden 5 sınav hakkı verilecek. Genelkurmay Başkanlığı tarafından kuvvet komutanlıklarının, Jandarma Genel Komutanlığı’nın ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda, her yıl için sınıflara tahsis edilen kontenjan miktarı kadar subay, yüz yüze eğitime ayrılacak. Sıralı üç sicil amirinden en az ikisi tarafından kendisi veya eşinin tutum ve davranışlarından dolayı Akademiye girmeye layık görülmeyip, hakkında olumlu nitelik belgesi verilmeyen subaylar, Kuvvet Harp Akademilerine ve komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine alınmayacak. Komutanlık ve karargah subaylığı öğreniminin eğitim ve öğretim süresi, uzaktan eğitim 20, yüz yüze eğitim 20 olmak üzere iki aşamada toplam 40 hafta olacak. Kuvvet Harp Akademilerinden çıkarılma ve çıkmaya ilişkin esaslar, komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimi için de geçerli sayılacak. Komutanlık ve karargah subaylığı öğreniminden çıkarılma kararları, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca onaylandıktan sonra kesinleşecek. Kendi istekleriyle Kuvvet Harp Akademileri ile komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine devam etmek istemeyenler, yazılı başvuruları üzerine Harp Akademileri ile ilişkileri kesilecek.

TÜRBAN TARTIŞMASI
Tasarının görüşmeleri sırasında CHP’li ve AKP’li üyeler arasında tartışma da yaşandı. Tasarının, subayların harp akademilerine kabulünde “eşlerin tutum ve davranışlarının” da etkili olduğu hükmünü içeren maddeye itiraz eden AKP Manisa Milletvekili İsmail Bilen, bu maddenin cezaların şahsiliği ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bir insannın, “eşinin tutumu ve davranışı” gibi muğlak bir ifade ile cezalandırılamayacağını söyledi. “O zaman kardeşleri ve akrabaları da ekleyelim” diyen Bilen, bu tutum ve davranışların neler olduğunun açıkça sıralanması gerektiğini söyledi.
CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli ise söz konusu düzenlemeyi savunurken, TSK’da eş ve ailenin tutumunun önemine işaret etti. Değerli, maddeye itiraz eden Bilen’in amacını bildiğini dile getirirken, “Açıkça söyleyin. Türbanı kastediyorsunuz. Kafanızda bu var” dedi. Bilen de eşinin başının açık olduğunu kaydederken, “Eşimin başı kapalı olsaydı bile bundan utanmazdım. Sayın Değerli sizi kınıyorum” diye konuştu.

MADDE YILLARDIR UYGULANIYOR
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, söz konusu maddenin yıllardır uygulandığını ve eski yasalarda da bulunduğuna işaret etti. Ceza yasalarıyla disiplin yasalarının birbirine karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Gönül, Ceza hukukunun herkesi, disiplin hukukun ise belli bir camiayı ilgilendirdiğini söyledi. Gönül, TSK’ya girenlerin şartlarını kabul etmiş sayılacaklarını vurguladı. Bakan Gönül, sadece TSK’da değil, Emniyet ve Dışişleri mensupları için de “eşlerin tutum ve davranışının” etkili olduğunu kaydederken, örnek olarak yabancı eşle evlenme yasağını gösterdi. 

Reklamlar